2019 Award Winners announced at Big V Awards Night

Highlighting another incredible season across the state, the Big V Awards Night capped off the 2019 season in style with our Championship winners and awards recipients celebrated on Saturday night.

Highlighting another incredible season across the state, the Big V Awards Night capped off the 2019 season in style with our Championship winners and awards recipients celebrated on Saturday night.

The Big V Awards Night – held at the Melbourne Pavilion in Kensington – crowned 12 Championship teams from their exceptional 2019 campaigns, as well as celebrating individual players and Associations on their own noteworthy achievements.

Big V Competitions Manager Jeff Downes congratulated all of the award winners on their impeccable performances across the 2019 Big V season.

β€œIt’s been an incredible season and we’re excited to present our 2019 award winners at the Big V Awards Night,” Downes said. β€œIn another competitive season across the board, we saw some exceptional performances from teams, players and coaches and volunteers – including Championship Men’s and Women’s victories for McKinnon and Werribee respectively.

β€œIt’s always important to celebrate our Associations’ successes from the season just gone, but above all we’d like to thank all of our clubs for helping to create another successful season.

β€œOn behalf of Big V and the Senior Representative Commission, I want to congratulate our award winners and everyone who has made this competition rise to new heights once again in 2019.”

Congratulations to the following Big V Awards winners on their achievements throughout the 2019 season.

The Big V 2019 Media Awards will be announced at a later date.


BIG V AWARDS – 2019 WINNERS

CLUB AWARDS

CLUB OF THE YEAR – Keilor Thunder

CHAIRMAN’S AWARD – Hume City Broncos

LINO DI PAOLA AWARD – Frank Morrissy (Geelong Supercats)


CHAMPIONSHIP MEN

MOST VALUABLE PLAYER

Dillon Stith (McKinnon Cougars)

ALL STAR 5

Dillon Stith (McKinnon Cougars)

Eric Williams (McKinnon Cougars)

Adrian Tomada (McKinnon Cougars)

Konor Kulas (Werribee Devils)

David Shepard (Werribee)

COACH OF THE YEAR

Jermaine Maybank (McKinnon Cougars)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Mike McInnes (Casey Cavaliers)

YOUTH PLAYER OF THE YEAR

Jake Heath (Blackburn Vikings)

CHAMPIONSHIP WINNER

McKinnon Cougars

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – David Shepard (Werribee Devils)

Leading Rebounder – Konor Kulas (Werribee Devils)

Golden Hands – Jake Heath (Blackburn Vikings)


CHAMPIONSHIP WOMEN

MOST VALUABLE PLAYER

Erin Bollmann (Keilor Thunder)

ALL STAR 5

BreAnna Brock (Hume City Broncos)

Nicole Zammit (Hume City Broncos)

Erin Bollmann (Keilor Thunder)

Orla O’Reilly (Sunbury Jets)

Alisia Jenkins (Werribee Devils)

COACH OF THE YEAR

Kennedy Kereama (Sunbury Jets)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Chelsea Kereama (Sunbury Jets)

YOUTH PLAYER OF THE YEAR

Geralynn Leaupepe (Sunbury Jets)

CHAMPIONSHIP WINNER

Werribee Devils

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Rachel Bell (Whittlesea Pacers)

Leading Rebounder – Danielle Reinwald (Whittlesea Pacers)

Golden Hands – Erin Bollmann (Keilor Thunders) & Sarah Halejian (Casey Cavaliers)


DIVISION ONE MEN

MOST VALUABLE PLAYER

Ishmael Sanders (Sunbury Jets)

ALL STAR 5

Chauncey Orr (Bulleen Boomers)

Carlin Dupree (Shepparton Gators)

Ishmael Sanders (Sunbury Jets)

Jacob Thom (Warrandyte Venom)

Xavier Johnson-Blount (Warrnambool Seahawks)

COACH OF THE YEAR

Ross Charles (Warrandyte Venom)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Jacob Thom (Warrandyte Venom)

YOUTH PLAYER OF THE YEAR

Deng Dut (Collingwood All Stars)

CHAMPIONSHIP WINNER

Sunbury Jets

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Chauncey Orr (Bulleen Boomers)

Leading Rebounder – Aaron Harrison (Latrobe City Energy)

Golden Hands – Carlin Dupree (Shepparton Gators)


DIVISION ONE WOMEN

MOST VALUABLE PLAYER

Alyesha Lovett (Mildura Heat)

ALL STAR 5

Georgia Stirton (Chelsea Gulls)

Shaniqua Nilles (Chelsea Gulls)

Nyilah Jamison-Myers (Hawthorn Magic)

Alyesha Lovett (Mildura Heat)

Vanessa Power (Mildura Heat)

COACH OF THE YEAR

James Madigan (Mildura Heat)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Tia Ucich (Hawthorn Magic)

YOUTH PLAYER OF THE YEAR

Olivia Fuller (Bellarine Storm)

CHAMPIONSHIP WINNER

Hawthorn Magic

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Alyesha Lovett (Mildura Heat)

Leading Rebounder – Alyesha Lovett (Mildura Heat)

Golden Hands – Bronte Clark (Mildura Heat)


DIVISION TWO MEN

MOST VALUABLE PLAYER

Troyce Manassa (Southern Peninsula Sharks)

ALL STAR 5

Damon Smith (Craigieburn Eagles)

Calvin Henry (Mildura Heat)

Dylan Shorne (North East Bushrangers)

Stephen Coffey (RMIT Redbacks)

Troyce Manassa (Southern Peninsula Sharks)

COACH OF THE YEAR

Mark Jeffers (Camberwell Dragons)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Kraig Shields (Sherbrooke Suns)

YOUTH PLAYER OF THE YEAR

Corey Bond (Southern Peninsula Sharks)

CHAMPIONSHIP WINNER

Southern Peninsula Sharks

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Troyce Manassa (Southern Peninsula Sharks)

Leading Rebounder – Dylan Shorne (North East Bushrangers)

Golden Hands – Adam Klas (Maccabi Warriors)


DIVISION TWO WOMEN

MOST VALUABLE PLAYER

Deslyn Applewhaite (Sherbrooke Suns)

ALL STAR 5

Emmie O’Nial (Melbourne University Black Angels)

Amelia Smith (Melbourne University Black Angels)

Sammie Simmons (Mornington Breakers)

Stephanie Pal (Pakenham Warriors)

Deslyn Applewhaite (Sherbrooke Suns)

COACH OF THE YEAR

Grantley Bernard (Melbourne University Black Angels)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Sammie Simmons (Mornington Breakers)

YOUTH PLAYER OF THE YEAR

Stephanie Pal (Pakenham Warriors)

CHAMPIONSHIP WINNER

Melbourne University Black Angels

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Nyesha Sims (Collingwood All Stars)

Leading Rebounder – Emmie O’Nial (Melbourne University Black Angels)

Golden Hands – Andrea Belmonte (Blackburn Vikings)


VICTORIAN YOUTH CHAMPIONSHIP MEN

MOST VALUABLE PLAYER

Christian Yammouni (Eltham Wildcats)

ALL STAR 5

Kobe Williamson (Dandenong Rangers)

Christian Yammouni (Eltham Wildcats)

Luke Rosendale (Kilsyth Cobras)

Mitchell Dielemans (Kilsyth Cobras)

Jack Gandolfo (Nunawading Spectres)

COACH OF THE YEAR

Craig Stratford (Eltham Wildcats)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Tom Clifford (Eltham Wildcats)

CHAMPIONSHIP WINNER

Nunawading Spectres

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Luke Rosendale (Kilsyth Cobras)

Leading Rebounder – Daniel Baxter (Nunawading Spectres)

Golden Hands – Christian Yammouni (Eltham Wildcats)


VICTORIAN YOUTH CHAMPIONSHIP WOMEN

MOST VALUABLE PLAYER

Annabel Deerbon (Ringwood Hawks)

ALL STAR 5

Hayley Harrington (Bendigo Braves)

Katie Bugden (Melbourne Tigers)

Annabel Deerbon (Ringwood Hawks)

Grace Beasley (Waverley Falcons)

Nyakoang Lok (Waverley Falcons)

COACH OF THE YEAR

Cameron Wilkosz (Bendigo Braves)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Chloe Hicks (Southern Sabres)

CHAMPIONSHIP WINNER

Dandenong Rangers

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Annabel Deerbon (Ringwood Hawks)

Leading Rebounder – Hannah Giddey (Melbourne Tigers)

Golden Hands – Chloe Hicks (Southern Sabres)


YOUTH LEAGUE ONE MEN

MOST VALUABLE PLAYER

Wang Nyieth (Geelong Supercats)

ALL STAR 5

Amos Brooks (Ballarat Miners)

Blake Taylor (Casey Cavaliers)

Jordan O’Leary (Corio Bay Stingrays)

Josiah King (Geelong Supercats)

Wang Nyieth (Geelong Supercats)

COACH OF THE YEAR

Daniel Knaggs (Ballarat Miners)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Patrick Goodier (Corio Bay Stingrays)

CHAMPIONSHIP WINNER

Ballarat Miners

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Jordan O’Leary (Corio Bay Stingrays)

Leading Rebounder – Patrick Goodier (Corio Bay Stingrays)

Golden Hands – Aidan Brohm (Bendigo Braves)


YOUTH LEAGUE ONE WOMEN

MOST VALUABLE PLAYER

Carley Cranston (Craigieburn Eagles)

ALL STAR 5

Lauren Tuplin (Casey Cavaliers)

Carly Vuillermin (Corio Bay Stingrays)

Carley Cranston (Craigieburn Eagles)

Jaimee Crombie (Geelong Supercats)

Tess Heal (Keilor Thunder)

COACH OF THE YEAR

Brad Rooff (Casey Cavaliers)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Jasmine Whatley (Geelong Supercats)

CHAMPIONSHIP WINNER

Keilor Thunder

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Carley Cranston (Craigieburn Eagles)

Leading Rebounder – Carly Vuillermin (Corio Bay Stingrays)

Golden Hands – Stephanie Leclerc (Casey Cavaliers)


YOUTH LEAGUE TWO MEN

MOST VALUABLE PLAYER

Athiaan Manyiel (Collingwood All Stars)

ALL STAR 5

Aaron Frost (Chelsea Gulls)

Athiaan Manyiel (Collingwood All Stars)

Alexander Cocco (Collingwood All Stars)

Abraham Solano (Craigieburn Eagles)

Ned Weideman (Pakenham Warriors)

COACH OF THE YEAR

Tom Carroll (Craigieburn Eagles)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Matthew Berkec (Pakenham Warriors)

CHAMPIONSHIP WINNER

Collingwood All Stars

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Athiaan Manyiel (Collingwood All Stars)

Leading Rebounder – Henry Peirce (Mornington Breakers)

Golden Hands – Alexander Cocco (Collingwood All Stars)


YOUTH LEAGUE TWO WOMEN

MOST VALUABLE PLAYER

Naomi Smith (Sherbrooke Suns)

ALL STAR 5

Ayuen Akot (Collingwood All Stars)

Kassie Boorer (Frankston Blues)

Zoe Schonfelder (Frankston Blues)

Naomi Smith (Sherbrooke Suns)

Hailey Wynd (Whittlesea Pacers)

COACH OF THE YEAR

Peter Friend (Sherbrooke Suns)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Ari Dousset (Sherbrooke Suns)

CHAMPIONSHIP WINNER

Frankston Blues

STATISTICAL AWARD WINNERS

Leading Scorer – Indiana Bodley (Whittlesea Pacers)

Leading Rebounder – Hailey Wynd (Whittlesea Pacers)

Golden Hands – Ari Dousset (Sherbrooke Suns)


other headlines:
Uncategorised
Uncategorised
Featured News
scroll